View Full Version : Dabl,tripl,kvadripl,amniocenteza

Djokovic
25-02-11, 00:33
Uz svo duzno postovanje sujetnim i izvikanim ginekolozima ovih prostora(Montenegro, Srbija, ?), ovim postom cu ukazati na sistemske greske koje u nase porodice unose velike nemire i mogu reci konfuziju.
Naime, rec je postupku koji prethodi upucivanju trudnice na test plodove vode.Ovo cu reci iz licnog iskustva, jer sam jedino tako i otkrio kakvim se neznanjem i neobavestavanjem rukovode oni koji vode trudnoce nasih supruga.
Moja supruga je u 4.mesecu blizanacke trudnoce.Zivimo u Podgorici.13.nedelje +6 dana,dr. je merio nuhalni nabor i napisao uput za vadjenje krvi u KC.Rezultat, posle deset dana je bio da je jednoj bebi povecan rizika na Down sindrom i to 1:61.Druga je na 1:175.Ili prva, svejedno.
Kada je izasla iz ordinacije, ona je bila suznih ociju...Iako smo 1,5 godina cekali da uopste ostane u drugom stanju.Sad imamo rezultat da je ona tuzna i preplasena i daje ne razmisljajuci donela odmah odluku da ide na test...Naravno, ja nisam mogao da spavam 3-4 dana,bio sam frustriran,prekopao sa net uzduz i popreko i nasao sam iznenadjujuce rezultate.Mi smo po prvi put roditelji i ove metode su novije i nije ni cudo sto nas putem prevare dovode u situaciju da im hodamo do geneticara i ostalih strucnjaka.Podelicu sa Vama ono sto sam otkrio u nadi da ako ih raskrinkamo, sutra mozemo spasiti stresa buduce roditelje.
Osnovno pravilo Double testa je da:
Ne sme proteci vise od 48 casova od uzimanja dva parametra da bi rezultat pokrio tih samo 65% tacnosti double testa.Parametar br.1. je duzina nuhalnog tj.vratnog nabora i parametar br.2. je analiza krvi.Krv moje trudnice uzet je petog dana od merenja nuhalnog nabora tako da su rezultati ocekivano uzasni! Na razgovoru sa nekim dedom geneticarem( poznato ime i prezime), saopsteno nam je da se dabl test radi od 9-11 nedelje!!!Znaci ginekolozi nemaju veze sa modernom medicinom!!!Drug od moje prijateljice iz Bgd,koji radi u Klinickom centru kao ginekolog, rekao mi je da se nuhali nabor i krv mogu uzeti u roku od SEDAM dana!!!!Zamislite to!!On ispade veci mozak i od ovih koji su u USA izmislili taj dabl test!!!Ja sam razocaran i ljut i ako ikada budem hteo,tuzicu ministarstvo zdravlja rep.C.G.
Takodje,ono sto prethodi amniocintezi je: utvrdjivanje postojanja nosne kosti.Utvrdjeno je da u periodu od 11do 13 nedelje bebe sa trisomijom 21 nemaju razvijenu nosnu kost.
Uz sve to jedan ekspertski ultrazvuk moze podici tacku preciznosti double testa na 95%.Ginekolozi ovde nemaju pojma o tome. Srecom,posle burnih desetak dana u nasoj porodici, utvrdili smo da je stopa pobacaja zbog postupka amniocinteze zaista mala u 8000 za sedam godina koliko je uradjeno u C.G., desila su se 4 pobacaja.IpaK,oni nam lepo saopstise da je mogucnost za pobacaj 1:200!meni su se odsekle noge, a kome ne bi!?Sa zenom se zamalo nisam razveo jer smatram da su ginekolozi u tom sistemu gori od cigana.Lazu te i mazu, jedva cekam neko da mi namigne neko da ga potplatim za nesto!!!!
Ljudi moji, ajmo se malo organizovat i naterat ministra da NAREDI svome potcinjenom da detaljno odredi i usvoji pravila koja ce vaziti u ovoj drzavi.I da obavesti buduce roditelje na vreme, da ih pripremi,kako bi se radovali roditeljstvu i naslednicima,a ne da bi jedan period u tom radosnom iscekivanju bili jadni i preplaseni i maltretirani!
Sve ovo se desava zbog nedoslednosti,nemanja znanja i koncepta radjanja i vodjenja trudnoce!Podsecam Vas da se rezultati cekaju TRI DUUUGE NEDELJE, DA AMNIOCINTEZA KOSTA DO 300 EURA, DA ZENAMA MOZE DA NANESE OGROMNU PSIHICKU BOL,A EFEKTI KOJE IMA NA BEBE NISU CAK NI USTANOVLJENI!

Okugata
25-02-11, 00:47
1) Napisi imena i prezimena lekara koje si spominjao,
2) Pronadji jos blagova po netu, gde se spominju trudnice i nepravilnosti. (Kod mene u gradu su napravili citav sajt sa zalbama i prituzbama na rad porodilista i lekara)
3) Napisi pismo gradonacelniku grada.
4) Zovi novinare

Djokovic
25-02-11, 08:48
1) Napisi imena i prezimena lekara koje si spominjao,
2) Pronadji jos blagova po netu, gde se spominju trudnice i nepravilnosti. (Kod mene u gradu su napravili citav sajt sa zalbama i prituzbama na rad porodilista i lekara)
3) Napisi pismo gradonacelniku grada.
4) Zovi novinare

Nije mi cilj da se vidi bezbroj nepravilnosti i imena prenatrpanih izvikanih doktora!Cilj je da se to sve zaustavi i ustali jedna sasvim normalna procedura za vodjenje trudnoce.Ovde treba ministra zdravlja pritisnuti i ako treba tuziti ga.To se moze postici peticijom .Ili nekim drugim vidom pritiska.

nestasni_cipiripi
25-02-11, 11:11
Uz svo duzno postovanje sujetnim i izvikanim ginekolozima ovih prostora(Montenegro, Srbija, ?), ovim postom cu ukazati na sistemske greske koje u nase porodice unose velike nemire i mogu reci konfuziju.
Naime, rec je postupku koji prethodi upucivanju trudnice na test plodove vode.Ovo cu reci iz licnog iskustva, jer sam jedino tako i otkrio kakvim se neznanjem i neobavestavanjem rukovode oni koji vode trudnoce nasih supruga.
Moja supruga je u 4.mesecu blizanacke trudnoce.Zivimo u Podgorici.13.nedelje +6 dana,dr. je merio nuhalni nabor i napisao uput za vadjenje krvi u KC.Rezultat, posle deset dana je bio da je jednoj bebi povecan rizika na Down sindrom i to 1:61.Druga je na 1:175.Ili prva, svejedno.
Kada je izasla iz ordinacije, ona je bila suznih ociju...Iako smo 1,5 godina cekali da uopste ostane u drugom stanju.Sad imamo rezultat da je ona tuzna i preplasena i daje ne razmisljajuci donela odmah odluku da ide na test...Naravno, ja nisam mogao da spavam 3-4 dana,bio sam frustriran,prekopao sa net uzduz i popreko i nasao sam iznenadjujuce rezultate.Mi smo po prvi put roditelji i ove metode su novije i nije ni cudo sto nas putem prevare dovode u situaciju da im hodamo do geneticara i ostalih strucnjaka.Podelicu sa Vama ono sto sam otkrio u nadi da ako ih raskrinkamo, sutra mozemo spasiti stresa buduce roditelje.
Ne sme proteci vise od 48 casova od uzimanja dva parametra da bi rezultat pokrio tih samo 65% tacnosti double testa.Parametar br.1. je duzina nuhalnog tj.vratnog nabora i parametar br.2. je analiza krvi.Krv moje trudnice uzet je petog dana od merenja nuhalnog nabora tako da su rezultati ocekivano uzasni! Na razgovoru sa nekim dedom geneticarem( poznato ime i prezime), saopsteno nam je da se dabl test radi od 9-11 nedelje!!!Znaci ginekolozi nemaju veze sa modernom medicinom!!!Drug od moje prijateljice iz Bgd,koji radi u Klinickom centru kao ginekolog, rekao mi je da se nuhali nabor i krv mogu uzeti u roku od SEDAM dana!!!!Zamislite to!!On ispade veci mozak i od ovih koji su u USA izmislili taj dabl test!!!Ja sam razocaran i ljut i ako ikada budem hteo,tuzicu ministarstvo zdravlja rep.C.G.
Takodje,ono sto prethodi amniocintezi je: utvrdjivanje postojanja nosne kosti.Utvrdjeno je da u periodu od 11do 13 nedelje bebe sa trisomijom 21 nemaju razvijenu nosnu kost.
Uz sve to jedan ekspertski ultrazvuk moze podici tacku preciznosti double testa na 95%.Ginekolozi ovde nemaju pojma o tome. Srecom,posle burnih desetak dana u nasoj porodici, utvrdili smo da je stopa pobacaja zbog postupka amniocinteze zaista mala u 8000 za sedam godina koliko je uradjeno u C.G., desila su se 4 pobacaja.IpaK,oni nam lepo saopstise da je mogucnost za pobacaj 1:200!meni su se odsekle noge, a kome ne bi!?Sa zenom se zamalo nisam razveo jer smatram da su ginekolozi u tom sistemu gori od cigana.Lazu te i mazu, jedva cekam neko da mi namigne neko da ga potplatim za nesto!!!!
Ljudi moji, ajmo se malo organizovat i naterat ministra da NAREDI svome potcinjenom da detaljno odredi i usvoji pravila koja ce vaziti u ovoj drzavi.I da obavesti buduce roditelje na vreme, da ih pripremi,kako bi se radovali roditeljstvu i naslednicima,a ne da bi jedan period u tom radosnom iscekivanju bili jadni i preplaseni i maltretirani!
Sve ovo se desava zbog nedoslednosti,nemanja znanja i koncepta radjanja i vodjenja trudnoce!Podsecam Vas da se rezultati cekaju TRI DUUUGE NEDELJE, DA AMNIOCINTEZA KOSTA DO 300 EURA, DA ZENAMA MOZE DA NANESE OGROMNU PSIHICKU BOL,A EFEKTI KOJE IMA NA BEBE NISU CAK NI USTANOVLJENI!

Ne znam o čemu pričaš i ko te navuka,ali se amniocinteza ne plaća centa jednoga u Pg.Psihička bol?Efekti na bebe?

Milly
25-02-11, 13:01
Bogami se plaća kod privatnika.

u prolazu
25-02-11, 13:27
Iskreno žalim toga ko mora da radi aminocintezu u KBC.
Dabl i tripl test su statistički testovi u stilu može da biDne al ne mora da znači.

Djokovic
25-02-11, 14:02
Ne znam o čemu pričaš i ko te navuka,ali se amniocinteza ne plaća centa jednoga u Pg.Psihička bol?Efekti na bebe?

ne placaju osigurani,kosta drzavu, tj. drustvo u celini. Malo je plitko to sto smatras da me je neko "navuka".I sto je najbitnije, nisam ni jednom pomenuo finansijski momenat u svemu tome.

nestasni_cipiripi
26-02-11, 11:06
Ovako znam 10 cura koje su to radile u KBC,pricam o AMNIOCINTEZI.
Nijedna centa nije dala.
Rezultati su bili za 10ak dana!
Jer ti znas tj upoznat si što se može desit kad se to radi!
Da je procenat greške 0,00001%,a da je sigurnost bebe 99,99999%.
Sve što se desi poslije toga uglavnom je krivica porodilje,koja se u 100% nije pridržavala savjeta ljekara.Pričam o tome da znam neke slučajeve dje su poslije zahvata odile na posao ili u grad,iako im je doktor fino reka da to ne rade,no da miruju...
Doktor koji ubada iglu ima sliku na monitor,i fino vidi dje je beba,i okle uzima plodovu vodu...

Derek_Trotter
26-02-11, 11:54
Nisam u toku sa amniocentezom ali sto se tice testa na viruse ako ga niste radili nemojte ga raditi u KBC nego u In Vitro zato sto koriste jeftine podloge. Znam slucaj gdje je u KBC test bio pozitivan a kad je radjen u privatnoj laboratoriji bio je ok. Cak nije bilo ni antitijela od virusa koji je bio navodno pronadjen sto znaci da trudnica nikada nije imala taj virus
Posted via Mobile Device

Djokovic
26-02-11, 15:23
Analiza plodove vode dosla je iz USA (iz kupusa). Naime, tom analizom se 99% utvrdjuje da li neka beba ima trisomiju-Daunov sindrom koji je najcesci u genetskim mutacijama ili Edvardsov sindrom.Uzgred, saznaje se i pol.Inace, sviz namo kako prolaze ta deca sa Daunom.Drustvo ih je odbacilo u celini.Kad pogledam na to, moj stav je da su roditelji bolesni od Dauna, a ne takva deca. To je istina zbog toga sto niko nikada ni jednom daunovcu nije dokazao da je bolestan, a da on to prihvati. Gotovo 100% njih zaostaje mentalno vec u prvih godinu dana.Imaju izmenjen lik,ruke i tri hromozoma 21-jedan vise nego normalne osobe.
Ako Biblija kaze da je Bog dao ljude po njegovom liku da nastanjuju zemlju, znaci li to da on koji je glavnokomandujuci i ostvaren je kao otac, ima isti sklop hromozoma kao mi obicni ljudi.I, da li to dokazuje da su Daunovci ili Edvardovci ne ljudi.Tehnicki ne ispunjavaju uslove da uopste budu ljudi!?U tom slucaju raditi kiretazu.Zbog toga se RADI AMNIOCINTEZA.Ne radi se zbog toga sto je to moderno,naucno ili besplatno.Sistem koji te ne obavezuje to da radis ,a na jedan podmukli nacin ti unese nemir u porodicu preko supruge koja je trudna i koja NARAVNO zeli da proveri da li je sve u redu i koju takva jedna sumnja otera da pocne da VERUJE i da se NADA u to da je njena beba normalna i da to traje 5 nedelja od prve najave da nije MOZDA sve U REDU, stvarno je idiotski, manipulativno i sujetno. Zasto gospoda ne napise zakon o tome.Da OTERA SVE TRUDNICE NA AMNIOCINTEZU.
A sta ako ste ateista? Sta mislite o tome? Ili ste neke druge veroispovesti....
U Holandiji tu decu zovu decom ljubavi.Nemaju pravilo kojim ce svaku zenu da obavezno posalju na analizu plodove vode
To je kao nehumano?
Nije mi jasno.
Ako je tako, a vrlo je eticki da je moguce, da su daunovci bica ne ljudi,ja ne bih toliko oklevao vec bih to i dokazao.I naredio bih da Aniocinteza bude obavezna. Ono sto sam JA povukao ovim postom smatram da je mnogima jasno.Mislim da bi trebali nasim iskustvima i znanjem i akcijom da poguramo stvar tako da se buduci roditelji,nasi rodjaci i komsije koji su mladji od nas, i koji nemaju pojma sa kakvim glupostima ce se nositi, oslone na jedan moderan sistem koji je univerzalan.To znaci da taj sistem treba da donese najvise zdravstveno telo u ovoj zemlji.Naravno ako uspeju da procitaju ovaj dijalekt srpskohrvatskog jezika.Ne moze jedan ginekolog '73.godiste iz KC da kaze da je moguce uzeti parametre u roku od sedam dana, a autori tog Dabl testa su odredjeni na 48 sati.To su gluposti i manipulacije.

Derek_Trotter
27-02-11, 09:27
Potpuno te razumijem jer sam i ja prosle godine cekao rezultate testova i plasio od slicnih stvari. Nadam se da ce se sve to zavrsiti kako treba i da ces dobiti dvije zdrave bebe. Ako si za to da se pokrene peticija i da se pokusaju neke stvari promijeniti, MiM forum ce te definitivno podrzati.

tinky
27-02-11, 10:32
Zasto gospoda ne napise zakon o tome.Da OTERA SVE TRUDNICE NA AMNIOCINTEZU.

S obzirom da je amniocEnteza invazivna procedura, ne treba je raditi gdje nije neophodno tj. gdje prethodnim testovima nije utvrđen povećan rizik za neke genetske anomalije.

Djokovic
01-03-11, 23:09
S obzirom da je amniocEnteza invazivna procedura, ne treba je raditi gdje nije neophodno tj. gdje prethodnim testovima nije utvrđen povećan rizik za neke genetske anomalije.

Ako su prethodni testovi uradjeni ispravno bili bi sigurni samo 65%.Ako se doubleu doda i ekspertsko ultrazvucno tumacenje, tacnost takvog testiranja je 98 %.Ako ova ili ona drzava nema ni jednog zvanicnog eksperta za ultrazvuk, ako ginekolozi rovare po trudnocama, ne postuju rokove i pravila testiranja i dodatno maltretiraju bez potrebe nase supruge, majke, sestre, tetke.., mislim da je stvarno red da se tim slepcima kaze da je vreme da posalju ljude u INOSTRANSTVO U S.A.D. na skolovanje, da im zakazuju seminare, da ih teraju da nauce!!!!
Ovo sto oni rade NIJE PLEMENITO! Nase zene su zene.To nisu zivotinje bez svesti.Mi, muskarci nismo zivotinje bez svesti.mI SMO MUSKARCI!!!

Tašana
01-03-11, 23:36
amniocEntezu ne treba raditi ako nije potrebno. a mora se ako tripl test pokaze da treba. onda treba ubrzano razmisljati i zavrsavati to kako se umije i zna. zavrsiti kod privatnika ono sto je bitno (ako se moze, a moze se kad se mora...), recimo... taj ekspertski ultrazvuk i par pregleda, cisto radi uporedjivanja misljenja strucnjaka (koji su trenutno raspolozivi...). a u medjuvremenu pokrenes oko zakazivanja termina i sve radis samo da se to obavi. kad zavrsis sve to sto moras, dok cekas, vrijeme skracujes svime time o cemu ti pricas. i podrzavam, uvijek... :)

Jagodica Bobica
06-03-11, 20:50
Cinjenica je da se u zdravstvu CG nalazi toliko slabo edukovanih i nezainteresovanih zdravstvenih radnika. Ginekolozi su jos dodatno bezobrazni jer ocekuju i traze novac da bi se u opste malo bolje posvetili pacijentu.. Zdravstveni sam radnik i par puta sam bila jako neprijatno iznenedjena hladnim i nezainteresovanim odnosom kolega...

Mada sve je to dijelom i posledica odnosa drzave prema zdravstvu. Malim platama, korupcijom, preopterecenost doktora. Trudnice u dz kod ginekologa cekaju po 2-3 sata iako imaju zakazan termin! Ako trudnica treba da prima progesteron, mora da ga kupi jer ga u dz PODGorica nema (informacija sveza od ove nedelje) a zdravstvo je kao besplatno. Dr nema vremena da joj se posveti. Niko joj ne mjeri krvni pritisak iako je to OBAVEZAN dio pregleda kod ginekologa u trudnoci. Jednostavno sve tako traljavo ide ili namjerno tjareju zene da idu privatno. Pregled je 30E, UZ 30E... Pa vi vidite....

Jagodica Bobica
06-03-11, 20:53
I da, zenama posle 35/e godine zivota se obavezno radi amniocenteza.

Da li se lezi u bolnici ili se to radi jedan dan?

Djokovic
10-03-11, 23:57
Cinjenica je da se u zdravstvu CG nalazi toliko slabo edukovanih i nezainteresovanih zdravstvenih radnika. Ginekolozi su jos dodatno bezobrazni jer ocekuju i traze novac da bi se u opste malo bolje posvetili pacijentu.. Zdravstveni sam radnik i par puta sam bila jako neprijatno iznenedjena hladnim i nezainteresovanim odnosom kolega...

Mada sve je to dijelom i posledica odnosa drzave prema zdravstvu. Malim platama, korupcijom, preopterecenost doktora. Trudnice u dz kod ginekologa cekaju po 2-3 sata iako imaju zakazan termin! Ako trudnica treba da prima progesteron, mora da ga kupi jer ga u dz PODGorica nema (informacija sveza od ove nedelje) a zdravstvo je kao besplatno. Dr nema vremena da joj se posveti. Niko joj ne mjeri krvni pritisak iako je to OBAVEZAN dio pregleda kod ginekologa u trudnoci. Jednostavno sve tako traljavo ide ili namjerno tjareju zene da idu privatno. Pregled je 30E, UZ 30E... Pa vi vidite....
Utrogestan, 11 eura, non stop.

Derek_Trotter
11-03-11, 00:14
Utrogestan, 11 eura, non stop.

Kakva je sad situacija kod vas? Jeste li ponovili analizu?
Posted via Mobile Device

tinky
12-03-11, 13:45
I da, zenama posle 35/e godine zivota se obavezno radi amniocenteza.

Da li se lezi u bolnici ili se to radi jedan dan?

Radi se jedan dan. Postupak nije bolniji više od svake druge injekcije koja se dobija intravenski ili intramuskularno. Ako je trudnica Rh negativna, a suprug pozitivan, potrebno je da dobije Rhogam poslije intervencije. Savjetuje se da miruje taj dan a sljedeci ako ne radi neki težak posao može da ide na rabotu..

tinky
13-03-11, 09:21
Da probamo malo pojasniti onima što ne znaju šta ih čeka..

Zvanični stav udruženja ginekologa i obstetričara u naprednom svijetu je da svakoj ženi koja je trudna treba da bude urađen rutinski skrining na hromozomske i kongenitalne anomalije kao i na defekte neuralne cijevi. Hromozomske anomalije ili aneuploidije jesu poremećaji broja hromozoma (višak ili manjak) udružen sa značajnim fetalnim poremećajima.
Prenatalnom dijagnostikom se radi skrining na one najčešće hromozomske kao sto šu:
1. Trisomy 21 (Dounov sindrom)
2. Trisomy 18 (Edwardsov sindrom)
3. Trisomy 13 (Patau Syndrome)
4. Turner Syndrome ( 45 X0 )
5. X linked disorders
Druga grupa oboljenja jesu kongenitalne anomalije u koje ubrajamo npr. srčane mane, defekte ekstremiteta, anomalije bubrega, anomalije gastrointestinalnog trakta, koje su često ali ne i obavezno povezane sa hromozomskih anomalijama.
Treća grupa oboljenja koja se nastoje da dijagnostikovati su defekti neuralne cijevi kao što su spina bifida, anencefalus, encefalokela, mijelomeningokela..

tinky
14-03-11, 19:57
Rutinski skrining tj. integrirani prenatalni skrining

Cijeli postupak se odvija u dvije faze. Prvi dio se obavlja između 11 i 13+6 nedelja a drugi dio se obavlja između 15. i 20. nedelje trudnoće.

tinky
19-03-11, 19:16
Cijeli postupak prenatalnog skrininga se odvija u dvije faze.
Prvi dio od određivanja: 1. N*T (nuchal translusency) što predstavlja zade*bljanje na vratu bebe. U isto vrijeme kada se radi NT određuje se i biohemijski marker koji se zove PAP-A (pregnancy as*sociated protein A)
Drugi dio se sastoji opet od dva dijela :

1. krvnog testa kojim se određ]uju koncentracije sljedećih hormona:
- humani horionski gonadotropin (hCG)
- alfa feto protein (AFP)
- nekonjugovani estriol (uE3)

2. ultrazvuka fetalne anatomije između 18. i 20. nedjelje trudnoće.

Rezultatima svih ovih testova se dodaju godine majke i onda se izračuna STEPEN RIZIKA da trudnica nosi fetus sa nekom od ovih najčešćih i najozbiljnijih anomalija..

Ako je prisutan rizik preporučuje se amniocenteza.

Djokovic
10-04-11, 01:06
Ocekivao sam dobre rezultate i naravno to se i desilo. Sam sam ih podigao.inace, Crna Gora spala je na jednog geneticara.Onaj matori Dizdarevic imao je dva dana posle nas mozdani udar.Inace, u zdr.centru na starom aerodromu, jedna od dve prenatrpane poslom sestre dobila je otkaz.Ova drzava je potpuno slepa i ima retardiran odnos prema javnim sluzbama koje su u interesu obicnih gradjana.Treba zvati DISCOVERY da snima tu jednu smenu !!Nemam reci za budale, zaista.Sto se tice amniocinteze, supruga je to dobro podnela, uz moj pritiak je izostala sa posla, nisam smeo da je dodirujem 7 dana.Bilo joj je strasno krivo
i cak se naljutila na mene zbog toga sto se nisam znacajno obradovao tim rezultatima koje smo culi 7 dana pre samog urucivanja i to nam je rekla ona sestra telefonom. Zrelo je da se krece u neke konkretne akcije. Pa, ko zeli da umesa svoje znanje imanje za dobro buducih roditelja neka me kontaktira da se sastanemo i da pokusamo da napravimo nekakvu strategiju za pritisak na ministra zdravlja. Crna Gora boluje od mnostva visokoobrazovanih je vest stara dva meseca. Pa gde su geneticari, gde su strucnjaci za ultrazvuk, gde su umni ljudi koji pisu pravila.Uskoro cu objaviti imena doktora nad doktorima...

Djokovic
10-04-11, 01:10
Kakva je sad situacija kod vas? Jeste li ponovili analizu?
Posted via Mobile Device

Sve je u redu. Dva muskarca - 46 komada hromozoma svaki. 16 cm obim stomaka.upad u 6. mesec.:band::band::band::band:
:hik::trumpet::wendy_sp_h4h::mf_type:

Djokovic
10-04-11, 01:14
Cijeli postupak prenatalnog skrininga se odvija u dvije faze.
Prvi dio od određivanja: 1. N*T (nuchal translusency) što predstavlja zade*bljanje na vratu bebe. U isto vrijeme kada se radi NT određuje se i biohemijski marker koji se zove PAP-A (pregnancy as*sociated protein A)
Drugi dio se sastoji opet od dva dijela :

1. krvnog testa kojim se određ]uju koncentracije sljedećih hormona:
- humani horionski gonadotropin (hCG)
- alfa feto protein (AFP)
- nekonjugovani estriol (uE3)

2. ultrazvuka fetalne anatomije između 18. i 20. nedjelje trudnoće.

Rezultatima svih ovih testova se dodaju godine majke i onda se izračuna STEPEN RIZIKA da trudnica nosi fetus sa nekom od ovih najčešćih i najozbiljnijih anomalija..

Ako je prisutan rizik preporučuje se amniocenteza.

Odlicno si ovo uradila.Dodatno obavestenje je da se merenje nuhalnog nabora i uzimanje krvi za analizu mora uraditi u roku od 48 casova.

Derek_Trotter
10-04-11, 12:03
Sve je u redu. Dva muskarca - 46 komada hromozoma svaki. 16 cm obim stomaka.upad u 6. mesec.:band::band::band::band:
Odlicno!!!
Bas mi je milo sto su rezultati dobri.
Mogu misliti kako vam je bilo
Posted via Mobile Device

Jagodica Bobica
10-04-11, 22:18

Bravo! :)

Koliko ste cekali rezultate? 3-4 nedelje?

pehar
15-05-12, 08:42
Uhhh...Poslednja nekoliko meseca smo svi bili optereceni u familiji tripl,dabi,aminocintezom i 4d.ultra zvuk.Inace ona je hvala Bogu u sedmom mesecu trudnoce,i radujemo se uskorom rodjenju devojcice.Mogu Vam reci da je nekoliko puta ponavljan taj tripl test,koji nije bio bas dobar...Jos veca nevolja je sto je pila neke antibiotike jer je imala kijavicu,tako da je od tih silnih antibiotika dobila bakteriju,opao je imunitet.U ludilu smo svi bili jer se kazu po pravilu radi aminocinteza od 16-20.nedelje trudnoce.Bakterija se pojavila kada je bila u 17.nedelji.Tako da nije mogla na aminocintezu,dok je imala tu bakteriju.Tada su joj prepisali neke vaginalete,koje pravi samo jedna apoteka u celom gradu i antibiotik"cedex".Ponovo je uradjena analiza.i konacno aminocinteza uradjena u 20 nedelji.Tih nekoliko nedelja u familiji niko nije pricao,svi su bili tihi,u svojim mislima,i pomalo bojazljivi.Nocima sam umela da se sakrijem od svih i da placem,ni sama ne znam kako ipak sam verovala da ce test biti dobar.test aminocinteze je uradjen za 9.danaKad sam krenula za test aminocinteze,jedna noga napred,a druga mi se ukocila.Secam se one Crnogorke koja mi je urucila test:Bices tetka,beba je zdrava,nemas se zasta sekirati!;)Svi smo se u familiji radovali,slavili radosniu vest nekoliko dana.:love54236:Tako da sve te silne privatne labaratorije ponekad mogu da ukazu na pogresne rezultate,doduse ona ima i placentu previu sto dodatno komplikuje trudnocu.Na 4d.ultrazvuku beba je zdrava.Veoma je bitan izbor lekara a ona je na pocetku trudnoce izabrala nekoga koje svim tim dodatno poplasio.Kasnije je promenila lekara koji je oslobodio tih raznoraznih prica.Tako da ocekujemo bebca da nam ulepsa zivot za dva meseca:wub2:

Calathea
06-09-12, 13:19
Radi se jedan dan. Postupak nije bolniji više od svake druge injekcije koja se dobija intravenski ili intramuskularno. Ako je trudnica Rh negativna, a suprug pozitivan, potrebno je da dobije Rhogam poslije intervencije. Savjetuje se da miruje taj dan a sljedeci ako ne radi neki težak posao može da ide na rabotu..

Trudnice i njihovi bliznji najčešće su istraumirani ovom procedurom, pa evo joše nekih korisnih stvari.

Ako statistički testovi ukažu na potrebu ili je trudnica starija od 35 godina predlaže joj se amniocenteza, tako što od izabranog ginekologa dobije uput za razgovor sa genetičarem. U genetičkom savjetovalištu dobije osnovne informacije o proceduri, izjasni se o njoj i nakon toga ide na AC, u periodu od 16. do 19. sedmice trudnoće, s tim što se postupak obično preduzima u 18., a kod višeplodnih trudnoća u 14.

Pri odlasku kod genetičara može vam se desiti da satima čekate na razgovor u hodniku, zato se naoružajte vodom, hranom i strpljenjem. posebno što i od zdravstvenih radnika možete čuti razne, najblaže rečeno, čudne rečenice. Dobićete još mnoštvo informacija, što usmeno, što na papiru, o postupku i rizicima, pri čemu se treba potruditi da ih realno svarite i ne paničite bez potrebe i prije vremena. Posebno izbjegavajte tuđa iskustva tipa "ja sam to radila i sve je prošlo super, ali sam čula da je zaova od komšinice moje svastike pa-ko-zna-kakav-mogući-užas preživjela". To vam ne treba. Ako ste se odlučili za ovu intervenciju to je zato što želite da znate da vaša beba nema genetski poremećaj i spremni ste da u suprotnom, što je vrlo, vrlo rijetko, postupite u skadu sa svojim nahođenjima uzimajući u obzir preporuku ljekara.

Prije AC potrudite se da se ne izlažete stresu i naporima kako ne bii došlo do kontrakcija koje mogu onemogućiti postupak.

Na dan AC obavezno doručkujte i opet se naoružajte gore spomenutim, jer se može desiti da izvjesno vrijeme čekate ispred KCCG ili na hodniku dugo s obzirom na to da ste u četvrtom ili petom mjesecu trudnoće. Ne iznenadite se ako vam prije ili poslije postupka ponude da sjednete/legnete na krevet u kom već leži porodilja; od vašeg stanja zavisi da li će vam biti prihvatljivo da uzurpirate prostor nekome kome je očigledno potrebniji.

Procedura je kratka, legnete, bocnu vas oko pupka iglom i izvuku plodovu vodu bez dodatnih objašnjenja i pitanja ukoliko nije neophodno. Nakon toga treba da odmorite izvjesno vrijeme (15-30 minuta, sjedeći ili ležeći) i onda možete ići. Ukoliko ima potrebe, nadležni će vas pozvati u roku od dvije sedmice i objasniti o čemu je riječ, a u suprotnom se sami interesujete za rezultat nakon tri sedmice.

Što se tiče bola ili neprijatnosti procedure, zaista se ne razlikuje od bilo koje druge injekcije, ali je žene doživljavajuu različito, laički mislim da je u pitanju individualni prag bola i stepen pripremljenosti.

Obavezno pročitajte izvještaj ljekara nakon AC, mogu preskočiti da vam usmeno saopšte veoma važnu informaciju - da narednih sedam dana treba da koristite tablete progsterona i antibiotike, kako bi se spriječile kontrakcije i infekcije. U tom perodu, a posebno u prvih 24 sata nakon intervencije, treba izbjegavati podizanje tereta naviše, čučanje osim kratkog i uz predostrožnost kao da hoćete da sjednete, penjanje stepeništem, izlaganje fizičkom naporu i ekstremnim vremenskim uslovima kao i stres. Ove savjete trebalo bi da dobijete u genetičkom savjetovalištu.

Ko se plaši stručnosti osoblja u KCCG ima na raspolaganju privatne ordinacije, mada i u njima proceduru vjerovatno sprovode ljekari koji rade u KCCG. Dok se u KCCG AC ne plaća, privatno košta oko 700 eura.

pehar
06-09-12, 13:49
Okanite se dabl,tripl testova jer umeju i te kako da omase,najpreciznija analiza je aminosinteza 97%.

Tanana
07-03-13, 09:18

Par korekcija:
Double test se radi od 11-13. nedelje, krv se uzimo u roku od dva dana i lekar MORA to naglasiti. U tom periodu je razvijena nosna kost.
U slucaju blizanaca, testovi izgledaju kao da su negativni, ali su oni sasvim normalni za blizanacku trudnocu.
Doktor mora da ima velikog iskustva, da bi odredio sirinu vrata... posto se na ultruzvuku nista zivo ni ne vidi. Sve zavisi koliko je dobra aparatura.
Amniocintezu najbolje ni ne raditi....a ni double, jer posle ne mozes da spavas od cekanja rezultata i nerviranja. Citam po forumima da zene popiju saku bensedina u tom periodu.
Prati osecaje i ako imas los osecaj - u tom slucaju sve proveriti.

L'enfant_terrible
07-03-13, 09:33
Na propratih, porodil li se ova g-dja Djokovica ljutitoga uspjesno?

Calathea
07-03-13, 12:46
Jeste sigurno.

Dozvolite da primijetim da je doza NEZNANJA i PREDRASUDA koja prati ove medicinske procedure OGROMNA, cak i medju zdravstvenim radnicima.

Normalno je da roditelji imaju normalnu dozu straha za svoje dijete tokom trudnoce i nakon nje. Ono sto nije normalno je da se ne informisu ili da to cine polovicno, a da im u tome jos pomazu oni koji su placeni za suprotno. Nema tog roditelja koji nije prezivio izvjestan strah dok ceka rezultate testova, ali treba ocekivati najbolje. Svaka trudnica se plasi bilo kakvog pregleda ili procedure u normalnoj mjeri, sve van toga su klinicki poremecaji i to je za lijecenje. Nema razloga da se od svega pravi bauk i drami, to ne pomaze nikome, a najmanje vasem djetetu.

Znam bar deset zena koje su radile AC i rodile zdravu djecu. Gledala sam zenu koja je rodila troje djece i prezivjela cetiri spontana pobacaja, a drami zbog toga sto je neko bocnuo iglom u stomak tokom AC kao da joj je srce vadio! Dakle, u pitanju je stanje duha, cesto neznavenog.

Nema razloga da se bilo ko plasi te procedure, iako je invazivna. Ponavljam - ako ste odlucili da to radite, vi zapravo zelite da se uvjerite da vase dijete nema genetski poremecaj i spremni ste da u suprotnom, vrlo malo vjerovatnom, slucaju donesete tesku odluku da li da prekinete trudnocu ili ne. Ako ste se odlucili da to ne radite, spremni ste da prihvatite rizik od radjanja bolesnog djeteta.

Misljenja strucnjaka su podijeljena cak i oko ultrazvuka u trudnoci, pa se njemu ipak trudnice podvrgavaju i vise puta mjesecno. Zato ne dramite bez potrebe, dabl, tripl, itd., su statisticki testovi, mogu da budu tacni, ali i ne moraju, AC je pouzdana i nema razloga da se nje bojite vise nego drugih procedura. Ukljucite svoj mozak u svoju trudnocu, izbjegavajte ljekare u koje nemate povjerenje i kontrolisite ih i najvaznije - mislite pozitivno, mislite na dobro svoga djeteta i sve ce biti u najboljem mogucem redu.

Tanana
07-03-13, 14:34
Gledala sam zenu koja je rodila troje djece i prezivjela cetiri spontana pobacaja, a drami zbog toga sto je neko bocnuo iglom u stomak tokom AC kao da joj je srce vadio! Dakle, u pitanju je stanje duha, cesto neznavenog.

Ac je visokorizican test, bas zbog tog bockanja, jer moze da napravi sto i jedan problem, cak i da se izgubi dete. Zenama se oduzimaju noge od tog testa, piju saku bensedina da se smire.
Drugo, lekari su poceli sada da predlazu i mladim mamama da urade taj test, zbog navodnog rizika, koji nije vezan samo za starije majcinstvo, iako ne postoje statistike vezane za mlade mame.
To je usutini i problem:
-nemaju dovoljno statistika vezanih za mlade mame, pa se zato predlaze test.
Meni je rekao cika doca da svaka 200ta trudnica rodi bolesno tebe, a ja nasla da je odnos 1:600 i tu samo za starije mame.
U Nemackoj je recimo AC 100e.

Calathea
07-03-13, 15:05
Tanana, vjerovatnoca da se zbog tog bockanja desi nesto lose je vrlo mala, uostalom naglasena je na formularu koji roditelji potpisuju kad pristaju na proceduru i svakako je minorna u odnosu na odgovor koji roditeljima daje.

Medicina nije sigurna zasto dolazi do genetskih poremecaja, neki ljekari smatraju da godine majke nijesu presudan indikator za AC. Ipak, kod nas je standard takav. Izabrani ginekolog je duzan da uputi trudnicu stariju od 35 godina ili onu kod koje nalazi i statisticki testovi ukazuju na vjerovatnocu genetskog poremecaja na AC, a roditelji mogu da odbiju proceduru.

Privatno, AC kod nas kosta oko 700 eur za blizanacku trudnocu, ne znam ima li razlike za jednoplodnu, ali nema potrebe da se to placa, radice je uglavnom ljekari iz KCCG.

Zenama se oduzimaju noge od svega u trudnoci i na porodjaju zato sto ih druge zene salijecu groznim pricama koje su se desile babitetkikomsiniciitd., umjesto da ih razumno svojim iskustvom pripremaju. U tome ucestvuju i zdravstveni radnici - ja se ovih dana cudom cudim kako ginekolog-akuser sa par decenija iskustva moze da kaze roditeljima koji zakonski podlijezu upucivanju na AC da on nije pobornik AC i da ne bi svojoj zeni dao da se podvrgne proceduri. Ja ga ne bih poslusala, jer je u pitanju moj i zivot moga djeteta.

Trudnoca i porodjaj su rizicni dozivljaji, ali se u vecini slucajeva zavrsavaju bez komplikacija i ne treba ih otezavati. Ako jos roditelji ne ucestvuju u svemu ovome zdravorazumno (zargonski-zena ne saradjuje), ispredu se strasne price i od komarca napravi magarac. Vecinu onoga sto o AC roditelji treba da znaju cuce u genetickom savjetovalistu kako-tako, a na njima je da odluce sta da rade sa novim zivotom koji su stvorili.

Ovo zaboravih - ako trudna zena pije bensedin iz bilo kojeg razloga onda je stanje njenog duha u odnosu na fizicko u najmanju ruku upitno!

Tanana
07-03-13, 15:15
Tanana, vjerovatnoca da se zbog tog bockanja desi nesto lose je vrlo mala, uostalom naglasena je na formularu koji roditelji potpisuju kad pristaju na proceduru i svakako je minorna u odnosu na odgovor koji roditeljima daje.

Medicina nije sigurna zasto dolazi do genetskih poremecaja, neki ljekari smatraju da godine majke nijesu presudan indikator za AC. Ipak, kod nas je standard takav. Izabrani ginekolog je duzan da uputi trudnicu stariju od 35 godina ili onu kod koje nalazi i statisticki testovi ukazuju na vjerovatnocu genetskog poremecaja na AC, a roditelji mogu da odbiju proceduru.

Privatno, AC kod nas kosta oko 700 eur za blizanacku trudnocu, ne znam ima li razlike za jednoplodnu, ali nema potrebe da se to placa, radice je uglavnom ljekari iz KCCG.

Zenama se oduzimaju noge od svega u trudnoci i na porodjaju zato sto ih druge zene salijecu groznim pricama koje su se desile babitetkikomsiniciitd., umjesto da ih razumno svojim iskustvom pripremaju. U tome ucestvuju i zdravstveni radnici - ja se ovih dana cudom cudim kako ginekolog-akuser sa par decenija iskustva moze da kaze roditeljima koji zakonski podlijezu upucivanju na AC da on nije pobornik AC i da ne bi svojoj zeni dao da se podvrgne proceduri. Ja ga ne bih poslusala, jer je u pitanju moj i zivot moga djeteta.

Trudnoca i porodjaj su rizicni dozivljaji, ali se u vecini slucajeva zavrsavaju bez komplikacija i ne treba ih otezavati. Ako jos roditelji ne ucestvuju u svemu ovome zdravorazumno (zargonski-zena ne saradjuje), ispredu se strasne price i od komarca napravi magarac. Vecinu onoga sto o AC roditelji treba da znaju cuce u genetickom savjetovalistu kako-tako, a na njima je da odluce sta da rade sa novim zivotom koji su stvorili.

Dobro draga, ti ako nemas strah od svega toga, slobodno se ispituj. Meni onaj ultrazvuk izgleda toliko nesigurno, kao kad zamrljas sofersajbnu blatom, pa krenes da peres polucistim brisacima i obicnom vodom. Razlika izmedju plodove vode i deteta u 13-16.nedelji je izuzetno mala i doktor mora da ima puno iskustva da ne povredi ni dete ni placentu. Pored toga se dete nonstop pomera i migolji.
Drugo, posle toga dobijes antibiotike i moras da mirujes 2 nedelje, jer i onda postoje moguci rizici oko komplikacija.
Da sam presla 35tu, naravno da bih prihvatila sve to... ovako mislim da je nepotreban stres.
Genetiku odbacujem, jer nisu pronasli gen za nasledjivanje bolesti.

Calathea
07-03-13, 15:37
Zato je i uredjeno da to nije primoravanje, nego odluka roditelja. Ko se odluci za proceduru nema razloga za paniku.

tinky
08-03-13, 13:07
pristalica sam amniocenteze i ja cu da je uradim kad dodje vrijeme za to...i svaki put kad bude trebalo...ne zelim da nagadjam da li to moje malo stvorenje ima nekih genetskih anomalija ili nema, zelim da znam. I ne zelim da kukam i dizem paniku nego da razumno reagujem u svakom trenutku. Mnim da nece biti prvi put da me zovu robotom :)

Imam i ja jedno zapazanje koje je off ali eto, neka moderator reaguje...cast izuzecima, vecina danasnjih trudnica je toliko razmazena da je to za cudo. U slucaju i najobicnijih desavanja i pretraga a ne ovih ozbiljnijih. Vrlo česti primjeri: Te sve boli, te ti bolovi imaju intenzitet neizdrzivog, te vrti se u glavi, te muka, te noge oticu, te umor, te malaksalost te stodrugih simptoma koje preuvelicavaju i dozivljavaju kao bolest ili poremecaj...panice i unose paniku i u porodicu...cesto muz dodje preplasen i kaze: znate, ona je trudna... pa ako je trudna nije bolesna, trudnoca nije bolest...Od najljepseg desavanja u zivotu zene prave dramu i ne umiju da uzivaju u istom..ne znam koji je klinac :wacko: znam, bice da sam opet bezosjecajna i skoro pa robot :)

Tanana
08-03-13, 14:00
Imam i ja jedno zapazanje koje je off ali eto, neka moderator reaguje...cast izuzecima, vecina danasnjih trudnica je toliko razmazena da je to za cudo. U slucaju i najobicnijih desavanja i pretraga a ne ovih ozbiljnijih. Vrlo česti primjeri: Te sve boli, te ti bolovi imaju intenzitet neizdrzivog, te vrti se u glavi, te muka, te noge oticu, te umor, te malaksalost te stodrugih simptoma koje preuvelicavaju i dozivljavaju kao bolest ili poremecaj...panice i unose paniku i u porodicu...cesto muz dodje preplasen i kaze: znate, ona je trudna... pa ako je trudna nije bolesna, trudnoca nije bolest...Od najljepseg desavanja u zivotu zene prave dramu i ne umiju da uzivaju u istom..ne znam koji je klinac :wacko: znam, bice da sam opet bezosjecajna i skoro pa robot :)[/COLOR]

Ovo moze samo neko da napise ko nije iskusio trudnocu :) :)
Umor je neverovatan (mogu zaspati na stolici), mucnine na pocetku su jako neprijatne, desavaju se i dehidratacije, grcevi u nogama te sputavaju da pesacis i bavis se svim normalnim aktivnostima, koje si dosad obavljala, zadises se ako malo pozuris, nesvestice su jako ucestale. Imas utisak da si bolestan mesecima. Prehladu zakacis ocas posla i bolestan si 2 nedelje umesto 3 dana.
Recimo, ja cutim i ne kukam svima okolo, al bih mogla na sav glas. Moj divni dragi me vecinu vremena kulira, sto se ispostavilo kao dobro. Ne valja ni previse paznje, jer pocinje da nervira na kraju.
Hormoni divljaju, pa ti sve smeta, osecaji i mirisi su izrazeniji 300%, ceste su promene raspolozenja i sve to uzrokuje da ne da je trudnoca po meni jedan los period, nego jedva cekam da se zavrsi da se vratim u normalu. Naravno, srecna sam zbog buduceg deteta, nemojte pomisliti da nisam :)
I normalno je da na svaki bol reagujes sa paznjom i da se zapitas jel sve ok, kad ti je stalo da izneses trudnocu dobro.

Tanana
08-03-13, 14:06
Zaboravila sam napomenuti i zatvor, hemoroide, krvarenja desni, suva usta, susenje i peritanje koze i pojacano opadanje kose.

Djudja
08-03-13, 14:20
Ovo moze samo neko da napise ko nije iskusio trudnocu :) :)
Umor je neverovatan (mogu zaspati na stolici), mucnine na pocetku su jako neprijatne, desavaju se i dehidratacije, grcevi u nogama te sputavaju da pesacis i bavis se svim normalnim aktivnostima, koje si dosad obavljala, zadises se ako malo pozuris, nesvestice su jako ucestale. Imas utisak da si bolestan mesecima. Prehladu zakacis ocas posla i bolestan si 2 nedelje umesto 3 dana.
Recimo, ja cutim i ne kukam svima okolo, al bih mogla na sav glas. Moj divni dragi me vecinu vremena kulira, sto se ispostavilo kao dobro. Ne valja ni previse paznje, jer pocinje da nervira na kraju.
Hormoni divljaju, pa ti sve smeta, osecaji i mirisi su izrazeniji 300%, ceste su promene raspolozenja i sve to uzrokuje da ne da je trudnoca po meni jedan los period, nego jedva cekam da se zavrsi da se vratim u normalu. Naravno, srecna sam zbog buduceg deteta, nemojte pomisliti da nisam :)
I normalno je da na svaki bol reagujes sa paznjom i da se zapitas jel sve ok, kad ti je stalo da izneses trudnocu dobro.
Nije ni vojska (bila) laka.

Calathea
08-03-13, 14:25
Slazem se sa tobom.

Ja bih svaki put radila AC ako bih bila indikovana za tu proceduru.

Trudnoca je drugo stanje, sve sto zadesi zenu u njemu je normalno, ali ne treba pretjerivati. Nedavno smo iskusili trudnicu koja sa 30 godina drami oko svake sitnice toliko da je to nevjerovatno, a kad smo konacno docekali da se zdravo rastavila sa djetetom evo nje opet - drami kako je ubi samoca jer je po cijeli dan sa bebom, muz na poslu, roditelji daleko... Pa, JBM, ima li tome kraja?!

Trudnoca je teska na svoj nacin, porodjaj boli (da,da, boli, ali se od toga ne umire i ti bolovi traju najduze jedan dan, tako da svaka zena to moze da podnese. Cak i ne mora da trpi, procedure su uznapredovale), ali nema razloga da se to otezava histerijom.

Mene je strasno pocelo da nervira sto ljudi, da budem do kraja iskrena, mlate gluposti i optuzuju druge za nesto za sta su sami krivi. Ako je ljekar poslao trudnicu na neki test ili proceduru, nema potrebe da ona od toga pravi dramu koja se prenosi na cijelu familiju, neka se informise i postupi onako kako smatra da je najbolje za nju i bebu.

Ogroman broj prituzbi na osoblje u bolnici je cak iz neznanja i predrasuda. Pacijent mora da ucestvuje u svom stanju i kontrolise osoblje, ali ako je on nespreman sve je mnogo teze.

Dekster
08-03-13, 14:30
Tačno tako.Kad boli-ne treba da boli desetinu okolo.

Calathea
08-03-13, 14:35
Zaboravila sam napomenuti i zatvor, hemoroide, krvarenja desni, suva usta, susenje i peritanje koze i pojacano opadanje kose.

A sad samo pomisli na sve one zene koje stvarno imaju grdne muke da odrze trudnocu, pa recimo mjesecima leze u bolnici ili kod kuce!

Pred kraj moje trudnoce dodjose zet i sestra u goste, ja legla da malo odmorim, a kad poslije toga hocu da ustanem prva tri koraka jedva napravim od bola u kicmi. Njih dvoje skocise s povicima:"Sta ti je, sta ti je, ti ne mozes da ides!!!" Aman, zaman, ljudi nista, nije mi nista, evo sad idem normalno, boli me samo na pocetku, boli me kad treba u krevetu da se prevrnem na drugu stranu, ne bojte se! Sestra se smiri, pa kasnije kaze, ao, mora da sam i ja bila takva... Nego sta, rijetko ko to podnese bez tegoba, zato je i zovu drugo stanje, a nje drugo nego dvadeset i drugo, ali ako nema komplikacija sve je to podnosljivo.

Sanuška
08-03-13, 15:35
svaka zena trudnocu dozivljava na svoj nacin...i tu se nema sta zamjeriti.
mucnine,gorusice,stalno osjecanje umora,pospanost u prvoj trudnoci sam zaista zanemarivala jer je preovladavao osjecaj srece,ushicenja,radosti, zbog bebe.
na zalost moja prva trudnoca se zavrsila u petom mjesecu ,probudila sam se u lokvi krvi....spontani... i bilo je strasno i fizicki i psihicki.
u drugoj trudnoci krvarenja su pocela u drugom mjesecu,prelezala sam je u bolnici jer je spadala u visoko rizicne..uradjen je serklaz(ovim zahvatom se grlic materice prakticno usiva kruznim savom da bi se zatvorilo usce i da bi trudnoca bila sacuvana)....izmedju ostalog.....Marija ima 15 god:)
Slusajte savjete svojih ljekara ali i sami budite svoj najbolji zastupnik.

p.s nosila sam teglu krastavaca u tasni kad sam isla na posao...:D

Tanana
08-03-13, 15:43
A sad samo pomisli na sve one zene koje stvarno imaju grdne muke da odrze trudnocu, pa recimo mjesecima leze u bolnici ili kod kuce!

Pred kraj moje trudnoce dodjose zet i sestra u goste, ja legla da malo odmorim, a kad poslije toga hocu da ustanem prva tri koraka jedva napravim od bola u kicmi. Njih dvoje skocise s povicima:"Sta ti je, sta ti je, ti ne mozes da ides!!!" Aman, zaman, ljudi nista, nije mi nista, evo sad idem normalno, boli me samo na pocetku, boli me kad treba u krevetu da se prevrnem na drugu stranu, ne bojte se! Sestra se smiri, pa kasnije kaze, ao, mora da sam i ja bila takva... Nego sta, rijetko ko to podnese bez tegoba, zato je i zovu drugo stanje, a nje drugo nego dvadeset i drugo, ali ako nema komplikacija sve je to podnosljivo.

I meni isto ne prija previse paznje. Moji me svaki pola sata pitaju jel sve ok i to bas ume da iritira. Dragi samo kaze "nista keru nece biti" :D Kao sto sam rekla ne pravim frku, al mi nikako ne prija ovo stanje, al sam srecna zbog deteta.

Calathea
09-03-13, 09:03
Cestitamo!

Uzivaj u svojoj trudnoci, iako ti to cudno zvuci.

Raduj se djetetu i ne dozvoli da ti nesto ili neko pokvari dan kd ces prvi put vidjeti to bice koje te kucka i rasteze iznutra, kao i svim onim danima nakon toga. Sta je malo tegoba i bola za tu radost.

Tanana
10-03-13, 06:34
Cestitamo!

Uzivaj u svojoj trudnoci, iako ti to cudno zvuci.

Raduj se djetetu i ne dozvoli da ti nesto ili neko pokvari dan kd ces prvi put vidjeti to bice koje te kucka i rasteze iznutra, kao i svim onim danima nakon toga. Sta je malo tegoba i bola za tu radost.

Hvala :) I hvala onima koji su mi cestitali u reputaciji :)
Naravno, srecna sam zbog deteta i jedva cekam da mi dodje :)

Jagodica Bobica
10-03-13, 13:05
Zato je i uredjeno da to nije primoravanje, nego odluka roditelja. Ko se odluci za proceduru nema razloga za paniku.

Preporuka je dr da se odradi ac u odredjenim indikacijama, ali ti daju da potpises da se ograde ako nesto ne daj Boze krene po zlu.

Nije prijatno dok radis amniocentezu. Ja sam bila pod dodatnim stresom jer sam kao za djavola kasaljala tih dana i kada su mi je radili ja sam bila u takvom grcu da se ne zakasljem da dr ne promasi sa iglom. Nije ni prijatan osecaj kada ti saopstavaju rezultat.

Calathea
10-03-13, 13:34
Nije ni redovan pregled prijatan, pa se sve podvrgavamo.

Calathea
27-03-13, 12:23
AMNIOCENTEZA: Zašto, kada & kako?

Na našu adresu pristiglo je mnogo vaših pisama u kojima ste tražili da pišemo o amniocentezi. Kao i obično, “Moja beba” ispunjava vaše želje… Amniocenteza je najčešće korišćeni metod u prenatalnom dijagnostikovanju genetskih poremećaja i oboljenja. Reč je o testu prilikom kojeg se aspirira mala zapremina amnionske tečnosti koja okružuje fetus i zatim se analizira. Ova metoda je prvi put primenjena 1882. godine da bi se uklonio višak amnionske tečnosti. Danas se amniocenteza najčešće primenjuje da bi se dijagnostikovali ili isključili poremećaji i malformacije ploda.

ZAŠTO?

Ukoliko je majka starija od 35 godina, a otac od 42, amniocenteza spada u obaveznu proceduru kojom se isključuje mogućnost pojave Daunovog sindroma ili neke druge malformacije ploda. Međutim, u današnje vreme na amniocentezu šalju se i mlađe trudnice ukoliko postoje i druge indikacije za izvođenje ovog testa (sumnjiv rezultat “dabl” i “tripl” testa, abnormalnosti otkrivene ultrazvukom, postojanje hromozomopatije u porodici ili kod prethodno rođenog deteta). Dakle, ako je analizom krvi trudnice utvrđeno postojanje određenih hormona, lekar će joj sugerisati da se podvrgne analizi plodove vode jer je to najbolji način da se utvrdi ili isključi postojanje bilo kakvog oboljenja ploda. Međutim, treba naglasiti i to da nijedna trudnica ne mora da radi amniocentezu ako to ne želi, ali je lekar dužan da joj predoči sve rizike donošenja takve odluke.

KADA?

Rana amniocenteza radi se između 15. i 18. nedelje trudnoće, ali se može raditi i kasnije. Ovaj zahvat obavlja se i u državnim i u privatnim ginekološkim klinikama, s tim što se u državnim klinikama amniocenteza ne naplaćuje. Savetujemo vam da već na početku trudnoće (ukoliko vaš ginekolog proceni da ima potrebe za obavljanjem rane amniocenteze) zakažete ovaj zahvat, jer se na državnim klinikama, zbog velikog broja trudnica, mora dugo čekati na red.

KAKO?

Beba se prvo pregleda ultrazvučnim aparatom da bi lekar odredio njen položaj u materici. Nakon što precizno odredi mesto posteljice i odluči gde će biti mesto ulaska igle, sledi dezinfekcija tog mesta. Nakon toga iglom se ulazi kroza zid materice i aspirira 20 ml plodove vode. Špric u kome je voda označi se pred majkom njenim imenom i prezimenom, a zatim se šalje na obradu u laboratoriju. Postupak je u suštini isti kao kod svih invazivnih intervencija, samo se u slučaju amniocenteze uzima plodova voda, kod biopsije horiona delić posteljice, a kod kordocenteze – bebina krv iz pupčane vrpce. Rezultati obično budu gotovi u roku od tri nedelje.

BOLI LI?

Mnoge žene plaše se izvođenja amniocenteze jer su uverene da je ova procedura bolna. Međutim, činjenica je da amniocenteza nije ništa bolnija od uboda igle pri davanju injekcije u bilo koji drugi deo tela.

POSTOJE LI RIZICI?

Mogućnost da dođe do spontanog pobačaja, kao glavne komplikacije koja se danas može pripisati amniocentezi, svedena je na manje od 0,5% . Šta više, amniocentezom se sa sigurnošću utvrđuje postojanje ili nepostojanje genetskih poremećaja ploda.

arwen
16-04-13, 15:43
Imam dvoje djece i oba puta sam radila amniocentezu.Razlog: jer sam ja tako htjela.Niti su doktori opazili nesto sumnjivo,niti sam po godinama spadala u rizicnu grupu,tek,htjela sam biti uvjerena da je sa bebama sve u redu.

Oba puta sam amniocentezu radila u privatnim klinikama,prvi put u Bg, a drugi put u podgorickoj ARS-Medici (mada je bio doktor iz Bg).

Sam postupak je kratak i nimalo bolan,kao da te dva-tri puta ubode komarac.Nikakvih poslijedica nije bilo ne za dijete/djecu ni za mene (osim sto su se taj dan malo vise ritali).Mirovala sam 2 dana u krevetu,a rezultate dobila nakon 15 dana (cini mi se).

Nakon rezultata i saznanja da nosim zdravo dijete,moje trudnoce su bukvalno postale blazeno stanje.Sve do tada bila sam u panici i sumnji da li ginekolog na ultrazvuku dobro vidi.

Calathea
19-04-13, 13:56
U kojoj si ti to sedmici radila AC ako su se bebe malo vise kretale?

Koliko se ja razumijem u nauku, AC je procedura kojom se gotovo sigurno utvrdjuje nesto sto se ne moze utvrditi UZ. UZ moze dati samo neke naznake da nesto nije u redu mjerenjem duzine odredjenih kostiju.

AC se nekad i zloupotrebljava, ako nijeste znali, da roditelji nepobitno utvrde pol. Narocito su popularne neke beogradske klinike koje imaju mogucnost rane amniocenteze.

arwen
19-04-13, 15:36
Ne sjecam se vise u kojoj sedmici,moja djeca danas imaju 13 i 7 i po godina.

Negdje,mislim,u 4. -5. mjesecu trudnoce.